Aromatična salata od bulgura, rajčice, crne leće i slanutka

Aromatična salata od bulgura, rajčice, crne leće i slanutka

 

Sastojci (za 4 osobe):

250 g dmBio bulgura

400 g dmBio konzervirane sjeckane rajčice

1 žlica dmBio ekstra djevičanskog maslinovog ulja

prstohvat soli

150 g dmBio crne leće

1 žličica dmBio povrtnog temeljca (u prahu)

Za dressing:

3 žlice dmBio soka od limuna ili dmBio balzamičnog octa

4 žlice dmBio ekstra djevičanskog maslinovog ulja

I dodatno:

150 g dmBio kuhanog slanutka

4-5 dmBio organic sušenih rajčica iz ulja

15 dmBio Kalamon maslina bez koštica

200 g dmBio dimljenog tofua

2 žlice dmBio ekstra djevičanskog maslinovog ulja

2 šake dmBio koštica bundeve

2 šake dmBio badema

3-4 žličice dmBio paste od indijskih oraščića ili dmBio paste od sezama

1 vezica svježeg lišća peršina

1 glavica ljutike ili manjeg luka

1 žličica curryja u prahu

2 prstohvata soli

 

 

Priprema:

Isperite leću, dodajte dvostruku količinu vode (300 g vode) i 1 žlicu dmBio povrtnog temeljca u prahu pa stavite kuhati. Kuhajte oko 30-35 minuta uz povremeno miješanje. Leća je kuhana kad je apsorbirala skoro svu tekućinu. Dobro ohladite.

U drugu posudu stavite bulgur, također ga isperite pod vodom, dodajte dvostruku količinu vode i jednu konzervu sjeckane rajčice. Dodajte prstohvat soli i žlicu maslinova ulja pa stavite kuhati. Kuhajte oko 10 minuta, odnosno dok ne ispari gotovo sva tekućina. Dobro ohladite.

Na suhoj tavi tostirajte bademe i koštice bundeve, ohladite ih pa ih grubo usitnite nožem. Očistite tavu pa je ponovno zagrijte, dodajte 2 žlice maslinova ulja i na kockice narezani tofu, potom dodajte žliciju curryija u prahu i ispržite tofu do zlatne boje (oko 5 minuta).

U zdjelicu stavite limunov sok (ili balzamični ocat), dodajte maslinovo ulje pa manjom pjenjačom ili vilicom dobro izmutite dok ne dobijete gustu emulziju.

Na sitno nasjeckajte peršinovo lišće, kao i ljutiku ili manji luk. Na manje komadiće najseckajte i sušenu rajčicu iz ulja.

U dublju zdjelu stavite ohlađeni kuhani bulgur, dodajte kuhanu ohlađenu leću, ocijeđeni kuhani slanutak, masline, sjeckanu ljutiku i sušenu rajčicu, sitno sjeckani peršin i dva prstohvata soli. Dobro izmiješajte pa potom dodajte emulziju od limunova soka i maslinova ulja i još jednom izmiješajte. Na samom kraju pospite narezanim tostiranim bademima i bundevinim košticama te prelijte s par žličica paste od indijskih oraščića ili sezama (tahini).